Forum Occultis

Okultyzm, wiedza tajemna, ezoteryka i spirytyzm.

Ogłoszenie

Czy podoba Ci się nowy wygląd forum? Jeśli nie, wejdź w ustawienia profilu, zakładkę Wygląd, pooglądaj dostępne schematy i zasugeruj jak powinno wyglądać forum.

#1 2011-12-11 18:37:48

Darkwind

Administrator

Zarejestrowany: 2007-08-28
Posty: 149
Punktów :   

Eksperyment Ganzfeld

Z en.wikipedia.org:

Eksperyment ganzfeld (niem. "całe pole") to technika stosowana w parapsychologii celem sprawdzenia obecności zdolności postrzegania pozazmysłowego. Korzysta z jednorodnej stymulacji zmysłów produkując efekt podobny do deprywacji sensorycznej. Mówi się, że usunięcie bodźców zmysłowych sprzyja pojawianiu się generowanych w mózgu obrazów i dźwięków.

W typowym eksperymencie ganzfeld, "odbiorcę" sadza się w pomieszczeniu, pozwalając mu odprężyć się w wygodnym fotelu z połówkami piłeczki ping-pongowej na oczach, świecąc na nie czerwonym światłem. Odbiorca zakłada też słuchawki, przez które odtwarzany jest biały lub różowy szum. Odbiorca przebywa w takim stanie łagodnej deprywacji sensorycznej przez pół godziny. Tymczasem "nadawca" obserwuje losowo wybrany przedmiot i stara się mentalnie przesłać informacje o nim do odbiorcy. Odbiorca mówi na głos w ciągu trwania eksperymentu, opisując co widzi. To rejestrowane jest przez eksperymentatora- w postaci nagrania, bądź notatek, a następnie użyte jako pomoc dla odbiorcy w trakcie procedury oceniania.

Podczas tej procedury odbiorcę wyprowadza się ze stanu ganzfeld i daje mu się zestaw obiektów, z których musi wybrać jeden najbardziej przypominający to, co widział. Zwykle podaje się 3 błędne obiekty wraz z kopią tego prawdziwego.

Wypróbowałem dzisiaj, sam. Nie interesują mnie bowiem zdolności parapsychiczne, które bada ten eksperyment, a sam stan w który wprowadzony zostaje "odbiorca".
Deprywacja sensoryczna, tj. ograniczenie odbieranych bodźców zewnętrznych, powoduje że oszukujemy nasz mózg, który po ok 15 minutach trwania w stanie ganzfeld zaczyna być przekonany że śpimy i działać tak, jak gdybyśmy właśnie sobie słodko chrapali po męczącym dniu.

Pierwsze symptomy:

- Zanik czerwonego koloru (po ok 10 minutach) - czerwony kolor prześwitujący przez połówki piłeczki "znika"
- Zmiana brzmienia białego szumu (ok. 13 minut) - szum staje się cichszy, dominować zaczyna ciągły, wysoki ton
- Uczucie zamkniętych oczu (ok. 15 minut) - zaczyna nam się wydawać, że mamy zamknięte oczy, mimo że wiemy, że tak nie jest.
- "Kalejdoskop barw" (ok. 16 minut) - w miejsce "nicości" przed naszymi oczami zaczynają formować się różne jasne, barwne kształty
- Zmiana dźwięku (ok. 20 minut) - biały szum ucicha, zamiast niego pojawiają się nowe dźwięki, z początku podobne do poprzedniego, np. deszcz, odgłos silnika odrzutowego, fale na morzu
- Halucynacje wizualne (ok. 23 minut) - wizje generowane przez mózg jak podczas fazy REM snu.

Stan ganzfeld to bardzo ciekawe doświadczenie. Powyższa lista to spis moich osobistych doświadczeń z owym eksperymentem. Muszę przyznać że dostrzegam w nim wielki potencjał gnostyczny, a także rolę jako narzędzie w wytwarzaniu LD "na zawołanie", a co za tym idzie, pracy z Niefizycznym Warsztatem, którego tematykę porusza ostatnio na forum nasz nowy towarzysz- nnnm.

Pytać, mówić, śmiać się, płakać.


-01001110 01000101 01010110 00100000 01001111 01001100-

Offline

 

#2 2011-12-12 14:44:56

nnnm

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-12-07
Posty: 36
Punktów :   

Re: Eksperyment Ganzfeld

Na początek link: http://www.joemonster.org/art/10943/5_s … jego_mozgu (jak ja do cholery zapamiętałem, że był taki artykuł na joemonster - i to prawie 3 lata temu?)

Opisane przez Ciebie odczucia to hipnagogie. Nie muszą mieć postaci wizualnej, jak zdążyłeś zauważyć. Ja przed zaśnięciem słyszę nawet całe zdania, które wydają się w zasadzie wyrwane z kontekstu. Widzę migające światła, a nawet obrazy, postacie i stwory. Im dłużej praktykuje się liminalium, tym lepsza ich jakość.

Odseparowanie się od bodźców zmysłowych poprzez ograniczenie elementów (zakrycie oczu - widzimy tylko czerwonawa poświatę) i monotonność innego bodźca (jednorodny szum) sztucznie wywołuje stan między snem a jawą (stan tuż przed snem).
Niektórzy (w tym ja) twierdzą, że hipnagogie to szum niefizycznego świata, a nie wewnętrzne wytwory naszego mózgu. Szum zbierasz zmysłami wtedy, gdy brakuje wyrażenia INTENCJI odnośnie tego co chcesz odbierać (np. kontakt z konkretną zmarłą osobą, kontakt z konkretnym duchem itp.)

Sam opisywany efekt jest hmm... efektywny - ale czy może nam cos dać z praktycznego punktu widzenia?

Podzielę się swoją teorią: Myślę, że można to wykorzystać do 3 przydatnych rzeczy.

1. Można dzięki temu trenować swoje niefizyczne zmysły. Jak wiadomo nieużywany organ zanika. A tu mamy prosty sposób na ćwiczenie.

2. Rozgrzewka (zupełnie jak w sporcie) przed LD. Pobudzamy w ten sposób niefizyczne zmysły, przed świadomym śnieniem. Tylko trzeba mierzyć siły na zamiary. Nie przetrenować się, bo moje doświadczenia pokazują, że niefizyczne zmysły mogą się zmęczyć.

3. Można też ćwiczyć zapamiętywanie snów. Nawet nie mając LD danej nocy - zawsze masz hipnagogie (a stosując opisaną tu metodę masz je na mur beton) - hipnagogie nie zawsze się zapamiętuje - podobnie jak sny. Powiedzmy, że masz jeden sen na 5 dni (sen który masz szanse sobie przypomnieć jako początkujący) to daje 5 razy więcej możliwości do trenowania pamięci liminalnej!


Mimo, że temat LD nie jest mi obcy - chętnie przetestuje jak 3 powyższe sposoby treningowe wpłyną na polepszenie mojego skilla w LD.


WYKORZYSTANIE W GNOZIE:
Metoda ascetyczna - odseparowanie się od bodźców  zewnętrznych i stopniowe opuszczanie świadomości na rzecz "stanu ciszy" charakterystycznego dla hipnagogii - może np pomóc "zapomnieć" sigil.
Metoda ekstatyczna - odseparowanie się od bodźców zewnętrznych pomoże silnie skupić się na wyrażanej intencji, jednej i tylko jednej myśli.

Ostatnio edytowany przez nnnm (2011-12-12 15:40:37)


"Cokolwiek teoretyk wymyśli, praktyk udowodni" -R.A. Wilson "Powstający Prometeusz"

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
ciechocinek turnus rehabilitacyjny